2017

Cat. 1

NameCountryScoreClassification 
Petar MekinićCroatia961st abs. Gold Medal
Martin Vrabi čSlovenia95Gold Medal
Lucija ŽuljCroatia94Gold Medal
Mark ObrezaSlovenia92Gold Medal
Zala GlukSlovenia91Gold Medal
Miha BregarSlovenia89Silver Medal
Karin ScancarSlovenia89Silver Medal
Manuel ViginiItaly89Silver Medal
Janik SenicaSlovenia87Silver Medal
Sergej MandićSlovenia87Silver Medal
Jure BošnjakSlovenia86Silver Medal
Ema PetrcSlovenia85Silver Medal
Petar MaksimovicSlovenia78Bronze Medal

Youngest competitor: Karin Scancar (Slovenia)

Cat. 2

NameCountryScoreClassification
Alaksander AniołPoland961st abs. Gold Medal
Kamil AniołPoland95Gold Medal
Matija SkrtSlovenia92Gold Medal
Adrian BiernackiPoland89Silver Medal
Ne ža P šeničnikSlovenia88Silver Medal
Neža MarussiSlovenia86Silver Medal
Erik JurkovičSlovenia84Silver Medal
Nejc UrhSlovenia82Silver Medal
Anže ParadižSlovenia82Silver Medal
Katja KuncSlovenia81Silver Medal
Kaja MrharSlovenia81Silver Medal
Marko LeskovarCroatia80Bronze Medal
Uma Jordan FerbežarSlovenia80Bronze Medal
Alessandro LongoItaly79Bronze Medal
Jaka SekolovnikSlovenia78Bronze Medal
Žan BerložnikSlovenia78Bronze Medal
Pham Hai AnVietnam77Bronze Medal
Zala Ko šičekSlovenia77Bronze Medal
Jerca SedmakSlovenia76Bronze Medal
Chiara Sophie GruberAustria75Bronze Medal
Andrea PordgorinkItaly74Bronze Medal
Andreja ŽibernaSlovenia74Bronze Medal
Clara Lucia Paolucci KolosovskiItaly-Slovenia73Bronze Medal
Nace BalantičSlovenia72Bronze Medal
Letizia MarzolaItaly72Bronze Medal

Cat. 3

NameCountryScoreClassification
Valentin NovakSlovenia971st abs. Gold Medal
Marco FantinItaly90Silver Medal
Ana TopićCroatia90Silver Medal
Tomislav FerderberCroatia89Silver Medal
Martin JavornikSlovenia84Silver Medal
Aleksa SarcevicSerbia82Silver Medal
Marija CrljenCroatia81Silver Medal
Jonatán JakabovicsHungary77Bronze Medal
Zala MoschitzAustria76Bronze Medal
Elia FeltrinItaly75Bronze Medal
Josip MalnarCroatia75Bronze Medal
Giacomo BalestraItaly73Bronze Medal
Nikolic NemanjaSerbia73Bronze Medal
Gianluca GumiratoItaly73Bronze Medal

Cat. 4

NameCountryClassification
Sara CelardoItaly1st place
Ema KaporSerbia2nd place
Yuki SaitoJapan3rd place
Yuki SaitoJapanAudience Award Winner

Cat. 5

NameCountryClassification
Duo Con AnimaAustria1st place ex-aequo
Angel DuoPoland1st place ex-aequo
Duo Gorjanc - BlagovičSlovenia1st place ex-aequo
Duo Matevž Šivic and Martin VasleSlovenia2nd place ex-aequo
Duo Neža Pšeničnik - Katja KuncSlovenia2nd place ex-aequo
Guitar duo GŠ Slovenj GradecSlovenia3rd place

Cat. 6

NameCountryClassification
Campbell DiamondAustralia1st place. Winner of the Enrico Mercatali Prize
Giulia BallaréItaly2nd place
Péter GiránHungary3rd place
Carlo CuratoloItaly4th place
not assiged5th place
Péter GiránHungaryAudience Award Winner

Cat. 7

NameCountryClassification
Duo BaumbachGermany1st place
Lana Maletić and Trio DesfallaciendoCroatia2nd place
Duo Karuna (Jessica Kaiser & Johanna Ruppert)Germany3rd place

“Scuola Virtuosa” Prize:

Glasbena Šola Ravne na Koroškem [Slovenia]
School with the highest number of competitors

Teacher’s prize: diploma of honour and nomination to be a juror in the 2018 Competition

Polona Blaznik – Glasbena Šola Ravne na Koroškem [Slovenia]
Docente che ha presentato il maggior numero di allievi

2016

Cat. 1

NameCountryScoreClassification
Natali PesicCroatia951st abs. ex-aequo. Gold Medal
Giovanna Carrillo FantappièItaly951st abs. ex-aequo. Gold Medal
Valerij RojcSlovenia92Gold Medal
Nace RavnikarSlovenia92Gold Medal
Nives GošnjakSlovenia91Gold Medal
Tine Mihailović KrpanSlovenia90Silver Medal
Martin VrabičSlovenia90Silver Medal
Lucjia ZuljCroatia90Silver Medal
Zala KošičekSlovenia89Silver Medal
Jaka SekolovnikSlovenia88Silver Medal
Vito HostnikSlovenia88Silver Medal
Manuel ViginiItaly88Silver Medal
Beno ZakrajšekSlovenia88Silver Medal
Marlenka Zore PokornSlovenia86Silver Medal
Sergej MandićSlovenia83Silver Medal
Lorenzo MalusaItaly81Silver Medal
Jan KućaCroatia80Bronze Medal
Leonardo SeverinItaly79Bronze Medal
Gioele VitiItaly79Bronze Medal
Pedron ElisaItaly79Bronze Medal
Sara MasettoItaly76Bronze Medal
Ema Posavec KovačSlovenia74Bronze Medal

Youngest competitor: Gioele Viti [Italy]
Scuola di musica dell’orchestra civica di fiati di Trieste

Cat. 2

NameCountryScoreClassification
Urbaan ReiterSlovenia1001st absolute. Gold Medal
Stela DermitCroatia94Gold Medal
Matija SkrtSlovenia93Gold Medal
Aylin Çelik Turkey93Gold Medal
Anej PotočnikSlovenia92Gold Medal
Janina Gams KališnikSlovenia91Gold Medal
Maks ZakrajšekSlovenia90Silver Medal
Davide MasciaItaly89Silver Medal
Josip MalnarCroatia89Silver Medal
Neža MarussiSlovenia89Silver Medal
Jovan SavićSlovenia89Silver Medal
Ivan RogošićCroatia88Silver Medal
Domen GvozdanovićSlovenia87Silver Medal
Gabriel RadovićCroatia87Silver Medal
Gianluca GumiratoItaly86Silver Medal
Benjamin BencikSlovenia86Silver Medal
Katja KuncSlovenia82Silver Medal
Pham Hai AnVietnam81Silver Medal
Neža PšeničnikSlovenia81Silver Medal
Matej ČevnikSlovenia81Silver Medal
Polona ZadnikSlovenia78Bronze Medal
Jerca SedmakSlovenia77Bronze Medal
Chiara Sophie GruberAustria74Bronze Medal
Longo AlessandroItaly73Bronze Medal
Maja BogatajSlovenia72Bronze Medal
Aljaž Mavrič ZavnikSlovenia71Bronze Medal
Letizia MarzolaItaly71Bronze Medal

Cat. 3

NameCountryScoreClassification
Sara CelardoItaly941st abs. ex-aequo. Gold Medal
Magdalena BanfićCroatia941st abs. ex-aequo. Gold Medal
Tim JurkovičSlovenia91Gold Medal
Ana GorjancSlovenia90Silver Medal
Mislav PečnikCroatia89Silver Medal
Fantin MarcoItaly88Silver Medal
Matic BlagoničSlovenia77Bronze Medal
Marian TataruRomania77Bronze Medal
Ferdinando FallicaItaly72Bronze Medal
Chiara Sophie GruberAustria70Bronze Medal

Cat. 4

NameCountryClassification
Dominik CarevićCroatia1st place
Ana ČižmekCroatia2nd place
Kubíková BarboraCzech Republic3rd place

Public award: Ana Čižmek [Croatia]

Cat. 5

NameCountryClassification
Duo Miglietti-MonetaItaly1st place
Not assigned2nd place
Duo BeMeTonSlovenia3rd palce ex-aequo
Trio kitar ŽalecSlovenia3rd palce ex-aequo

Cat. 6

NameCountryClassification
Andrea De VitisItaly1st place.
Winner of the Enrico Mercatali Prize
Ho Yan KokGermany2nd place
Carlotta DaliaItaly3rd place
Davide Giovanni TomasiItaly4th place
Dominik CarevićCroatia5th place

Public award: Andrea De Vitis [Italy]

Cat. 7

NameCountryClassification
Moeko and NejcSlovenia1st place
Kurkina - GentiliItaly2nd place
Duo Lanini-FestaItaly3rd place
Ansamblel Kitar "Musica Allegria"SloveniaSpecial prize for didactical achievement

“Scuola Virtuosa” Prize

Glasbena Šola Ravne na Koroškem [Slovenia]
School with the highest number of competitors

Teacher’s prize: diploma of honour and nomination to be a juror in the 2017 Competition

Polona Blaznik – Glasbena Šola Ravne na Koroškem [Slovenia]
Teacher with the highest number of competitors

2015

Cat. 1

NameCountryScoreClassification
Mrhar KajaSlovenia951st absolute
Pokorn PetraSlovenia941st class.
De Pieri EleonoraItalia931st class.
Kunc KatjaSlovenia911st class.
Kotnik NikaSlovenia902nd class.
Blasizza SimoneItalia892nd class.
Gogosoiu Radu CristianRomania892nd class.
Pšeničnik NežaSlovenia892nd class.
Opacic DamjanItalia842nd class.
Skerk MaksItaliaSlovenia832nd class.
Longo AlessandroItalia822nd class.
Žvižaj LanaSlovenia812nd class.
Vigini ManuelItalia803rd class.
Marzola LetiziaItalia803rd class.
Sekolovnik JakaSlovenia793rd class.
Di Bianco RiccardoItalia783rd class.
Torre TessaItalia753rd class.
Pedron ElisaItalia743rd class.

Youngest competitor: Manuel Vigini
(Scuola di musica della civica Orchestra di fiati – Trieste [ITA], teacher Laurentiu Cludiu Stoica)

Cat. 2

NameCountryScoreClassification
Tukša AnaCroazia961st absolute ex-æquo
Grecu AlexandruRomania961st absolute ex-æquo
Novak ValentinSlovenia921st class.
Gemo AdelaideItalia911st class.
Staković JakovCroazia902nd class.
Mastropietro DenizItalia892nd class.
Belas MihaelCroazia882nd class.
Paolucci Kolosovski Clara LuciaSlovenia842nd class.
Di Bianco ElisaItalia842nd class.
Gumirato GianlucaItalia842nd class.
Naletto Francesco EdoardoItalia832nd class.
Zadnik PolonaSlovenia822nd class.
Urh NejcSlovenia812nd class.
Tataru MarianRomania783rd class.
Recchia MicheleItalia713rd class.

Cat. 3

NameCountryScoreClassification
Kubíková BarboraCzech Rep.981st absolute
Čižmek AnaCroatia931st class.
Krempatic ValentinaSerbia931st class.
Grecu AlexandruRomania892nd class.
Cutuli SimoneItaly892nd class.
Pan LukeGermany892nd class.
Babič KimSlovenia882nd class.
Tito AugustoItaly882nd class.
Banfic MagdalenaCroatia872nd class.
Kuhar StojanSlovenia862nd class.
Kralj MajaSlovenia842nd class.
Srajbek NikolaCroatia832nd class.
Busnello VanessaItaly812nd class.
Crnugelj TineSlovenia773rd class.
Majcen TinkaraSlovenia713rd class.

Cat. 4

NameCountryClassification
Yucen DuCina1
Stojaković PetraCroatia2
Lopes FrancescoPortugal3

Public award: Yucen Du (China)

Cat. 5

Group NameCountryClassification
České trio (chitarra)Czech Rep.1
Duet Kitar Kunc Katja & Moličnik Anže (chitarra)Slovenia2
IChitarrissimi (chitarra)Italy3

Cat. 6

NameCountryClassification
Garcia Garcia Josue ArodyMexico1st
Winner of the Mercatali Prize
Nati FlavioItaly2
Diamond CampbellAustralia3
Amezcua Janacua José AlfredoMexico4
Leata EduardRomania5

Public award: Leata Eduard [Romania]
The Friuli Venezia Giulia Prize: Mansutti Lorenzo

Cat. 7

Group NameCountryClassification
Duo Bohemico (Flauto e chitarra)Rep. Ceca1
Koshkin Guitar Duo (chitarra)Russia2
Duo Kutnar – Peretic (violino e chitarra)Croazia3

“Scuola Virtuosa” Prize:

Associazione Musicale “ICHITARRISSIMI” – Bussolengo, Verona [ITA]
(Music School with the largest number of competitors)

Teacher’s prize

Diploma of honour and nomination to be a juror in the 2016 Competition:
Prof. Monica Bulgarelli
(Teacher with the largest number of competitors)

2014

Cat. 1

NameSurnameNationalityPointsClass. Group
MikhailLikhachevRussian981st class - Special Prize
PetraPokornSlovenian952nd class
KatjaKuncSlovenian942nd class
AmbrozPaternostSlovenian942nd class
EmaČerneSlovenian932nd class
JakaSekolovnikSlovenian912nd class

Youngest competitor: Jaka Sekolovnik

Cat. 2

NameSurnameNationalityPointsClass. Group
FilipMiškovićCroatian1001st class - Special Prize
PaulaĆurićCroatian981st class
Urban PerunReiterSlovenian961st class
VitaBlagovicSlovenian952nd class
StojanStojanovMacedonian94.52nd class
DamjanStankovicSerbian94.252nd class
MichaelBelasCroatian94.252nd class
JosipMalnarCroatian93.752nd class
LeonRavnikarSlovenian93.252nd class
NeicUrhSlovenian92.52nd class
StelaDermitCroatian912nd class
AdelaideGemoItalian90.253rd class
MilosStojkovicSerbian88.253rd class
JovanSavićSlovenian86.53rd class
MatejČevnikSlovenian863rd class

Cat. 3

NameSurnameNationalityPointsClass. Group
MiroslavMrassCroatian981st class - Special Prize
MislavPečnikCroatian971st class
LucijaŠtivčevićCroatian961st class
MartaFaullend HefererCroatian912nd class
AnaČižmekCroatian893rd class
AntonioKolovratCroatian893rd class
Katja VeronikaNovakSlovenian863rd class

Cat. 4

PlaceNameSurnameCountry
1ŽeljanaJerićCroatia
2NikicaPolegubićCroatia
3MiroslavMrassCroatia

Public award: Željana Jerić

Cat. 5

Group NameNationalityPointsClass. Group
Željana Jeric, Silvio BilicCroatian961st class ex aequo - Special Prize
Silvio Bilic, Željana Jeric, Zorko TrgoCroatian961st class ex aequo - Special Prize
Istarski SextetCroatian912nd class
Duo Tinkara & ŠpelaSlovenian873rd class

Cat. 6

NameSurnameNationalityClassification
FrancescoScelzoItalia1
not assigned2
PetarČulićCroatia3
TalHurwitzIsrael4
Mikkel EgelundNielsenDenmark5 ex aequo
ElenaFomenkoRussia5 ex aequo

Public award: Francesco Scelzo

Cat. 7

GroupNationalityInstrumentsClassification
Zagreb Academic Guitar QuartetCroatianGuitar duo1
Zehetbauer RamirezAustrianGuitar & Flute2
Kitharsis, DuoRomanianGuitar duo3 ex aequo
Cvirn-Grahelj, DuoSlovenianGuitar duo3 ex aequo

“Scuola virtuosa” prize: GLASBENA ŠOLA RAVNE NA KOROŠKEM, Slovenia

2013

Cat. 1

PlaceNameSurnameCountryPointsMedal
1 absoluteOskarMarićCroatia98Gold
1NejcUrhSlovenia96Gold
1IvanJurlinaCroatia96Gold
2StelaDermitCroatia93Silver
2AdelaideGemoItaly92Silver
3GabrielPasterkAustria90Bronze
3MatejČevenikSlovenia87Bronze
3KatjaKuncSlovenia86Bronze

Youngest guitarist prize: Noa Munitić

Cat. 2

PlaceNameSurnameCountryPointsMEDAL
1 absolute ex æquoMatejBerlotSlovenia98Gold
1 absolute ex æquoEricVidovićCroatia98Gold
2AlexandruGrecuRomania93Silver
3ValentinaKrempatićSerbia90Bronze
3AnaGorjancSlovenia90Bronze

Cat. 3

PLACENameSurnameCountryPOINTSMEDAL
1 absoluteDominikCarevićCroatia97Gold
2AndrzejGrygierPoland95Silver
2Maria MagdalenaGrginCroatia92Silver
2MiroslavMrassCroatia92Silver
3SergiuHudreaRomania89Bronze
3JakaŠkoberneSlovenia86Bronze
3NatkoŠtiglić Croatia86Bronze

Cat. 4

PLACENameSurnameCountry
1LovroPeretićCroatia
2LukaLovrekovićCroatia
3MikhailKasheutovRussia

Cat. 5

PLACEGROUP NAMECOUNTRYPOINTSMEDAL
1 not assigned
2Duo Liberalato-PozzobonItaly91Silevr
3Duo Di LenaItaly86Bronze

Cat. 6

CLASSIFICATIONNAMESURNAMECOUNTRY
1Gian MarcoCiampaItaly
2 ex aequoLovroPereticCroatia
2 ex aequoChia WeiLinTaiwan
3AndreaDe VitisItaly
4Not assigned
5IrenaBabáčkováCzech Republic

Public award: Chia-Wei Lin

Cat. 7

PLACEGROUPCOUNTRY
1Duo WindwurzelnGermany
2 ex æquoDuo Alexandra DragosRomania
2 ex æquoAdam Woch & Robert GuzikPoland
3Octeto SicarúMéxico

2012

Cat. 1
Soloists up to 11 years

PlaceNameSurnameCountry
1stLeonRavnikarSlovenia
2ndVitaBlagovičSlovenia
3rdGianlucaGumiratoItaly

Cat. 2
Soloists up to 14 years

PlaceNameSurnameNationality
1st ex-aequoLucijaŠtivčevićCroatia
1st ex-aequoŽeljanaJerićCroatia
2nd ex-aequoMiroslavMrassCroatia
2nd ex-aequoZorkoTrgoCroatia
3rd not assigned

Cat. 3
Soloists up to 17 years

PlaceNameSurnameNationality
1NatanZlodreCroatia
2FrancescaAgostinisItaly
3SilvioBilićCroatia

Cat. 4
Soloists up to 20 years

PlaceNameSurnameNationality
1st not assigned
2ndJoannaZawislakPoland
3rd ex aequoVítDvořáčekCzech Republic
3rd ex aequoŽigaJanežičSlovenia

Cat. 5
Guitar Ensemble up to 17 years

PlaceNameNationality
1Glser-NonnweilerGermany
2Hexacorde Ensamble JuniorItaly
3 ex aequoDuoCarulliHungary
3 ex aequoCallTrioHungary

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
Enrico Mercatali Prize Winner: Vojin Kocic [Serbia]

 NameSurnameNationality
1stVojinKocicSerbia
2ndChia-WeiLinTaiwan
3rdTalHurwitzIsrael
4thAleksiRajalaFinland
5thPeterPakhomkinRussia/USA

Cat. 7
Guitar Duo, Trio and Quartet, without age limit

PlaceGroupCountry
1stGläser-NonnweilerGermany
2ndVilla Guitar DuoBrazil
3rdThe R2T2 guitar duoFrance

2011

Cat. 1
Soloists up to 11 years

PlaceNameCountry
1 (winner)Gorjanc AnaSlovenia
2Krempatić ValentinaSerbia
3Javornik MartinSlovenia

Cat. 2
Soloists up to 14 years

PlaceNameCountry
1 (winner)Bilić Silvio Croatia
2Caks Stas Slovenia
3Marija Magdalena GrginCroatia

Cat. 3
Soloists up to 17 years

PlaceNameCountry
1 (winner)Lovrekovic Luka Croatia
2Zlodre Natan Croatia
3Marković Uroš Serbia

Cat. 4
Soloists up to 20 years

PlaceNameCountry
1 (winner)Grafenauer Izidor ErazemSlovenia
2Nagy Tamás Hungary
3Mruk Karol Poland

Cat. 5
Guitar Ensemble up to 17 years

PlaceNameCountry
1 (winner)Mattes and Pfeffer DuoGermany
2Duo Mojca- MetkaSlovenia
3GŠ Kranj Guitar QuartetSlovenia

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit

PlaceNameCountry
1 (Mercatali winner)Dyakov DavidBulgaria
2Culic PetarCroatia
3Hurwitz Tal Israel
4Grafenauer Izidor ErazemSlovenia
5Woch AdamPoland

Cat. 7
Guitar Duo, Trio and Quartet, without age limit

PlaceNameCountry
1 ex-aequoAirString DuoSlovenia
1 ex-aequoGitarrissimaAustria
2not assigned
3Oleńczak Adam & Bołtuć Radosław DuoPoland

2010

Cat. 1
Soloists up to 11 years
Kralj Maja – 1st

Cat. 2
Soloists up to 14 years
Polegubic Nikica – 1st

Cat. 3
Soloists up to 17 years
Zeuner Lukas – 1st

Cat. 4
Soloists up to 20 years
1st not assigned
Mansutti Lorenzo – 2nd

Cat. 5
Guitar Ensemble up to 17 years
1st not assigned
Guitar Duo Kranj – 2nd

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
Illarionov Dimitri [RU] – 1st
Córdova Alejandro [MEX] – 1st
Dyakov David [BG] – 2nd
Slezakova Anna [CZ] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo, Trio and Quartet, without age limit
Guitar Duo Klingeberg-Montes – 1st

Cat. 8
Guitar ensemble and guitar with other instrument/s
Haniszewska-Kandulski Duo – 1st

 

2009

Cat. 1
Soloists up to 11 years
Faullend Heferer Marta – 1st

Cat. 2
Soloists up to 14 years
Zvjezdan Imbert – 1st

Cat. 3
Soloists up to 17 years
Majstorovic Juraj – 1st

Cat. 4
Soloists up to 20 years
Koca Aysegul – 1st

Cat. 5
Guitar Ensemble up to 17 years
Peretić – Polegubić – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
Topchii Marko [UKR] – 1st
Bulat Srdjan [CRO] – 2nd
Ward Tom [AUS] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo, Trio and Quartet, without age limit
Zagreb Academy Guitar Quartet – 1st

Cat. 8
Guitar ensemble and guitar with other instrument/s
Duo Teres (violin & guitar) – 1st

 

2008

Cat. 1
Soloists up to 11 years
Mohoric Clara [SLO] – 1st

Cat. 2
Soloists up to 14 years
Šimatović Divna [HR] – 1st

Cat. 3
Soloists up to 17 years
1st not assigned
CERVERA J. Eduardo [MX] – 2nd

Cat. 4
Soloists up to 20 years
Babáčková Irena (CZ) – 1st

Cat. 5
Guitar Ensemble up to 17 years
Dolinar-Povše (SLO) – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
HEIMOWSKI Andrzej [PL] – 1st
VACIK Patrick [CZ] – 2nd
FREML Matej [CZ] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo, Trio and Quartet, without age limit
DUO FREML-VACIK [CZ] – 1st

Cat. 8
Guitar ensemble and guitar with other instrument/s
1st not assigned
2nd not assigned
Duo Celentano-Farina [I] – 3rd ex-æquo
Duo Veronesi-Loza [RA-I] – 3rd ex-æquo

 

2007

Cat. 1
Soloists up to 10 years
ČAKŠ Staš – 1st
TREVISAN Betty Magdalena – 1st

Cat. 2
Soloists up to 13 years
PERETIĆ Lovro – 1st

Cat. 3
Soloists up to 16 years
RODRIGUEZ ESPEJO Bernardino – 1st

Cat. 4
Soloists up to 19 years
BUONO Emanuele – 1st

Cat. 5
Guitar Duo up to 15 years
KRASTELIC – DOLENC – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
DE BIASI Marco [Ita] – 1st
HEIMOWSKI Andrej [PL] – 2nd
BUONO Emanuele [ITA]) – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo without age limit
BENEDETTI – MONTOYA Duo – 1st

Cat. 8
Guitar Ensemble, 4 or more elements
1st not assigned

Cat. 9
Guitar Trio/Guitar With other instrument(s)
MUSICA GRATA DUO – 1st ex-æquo
TRIO NAHUAL – 1st ex-æquo

 

2006

Cat. 1
Soloists up to 10 years
Trevisan Betty Magdalena – 1st

Cat. 2
Soloists up to 13 years
Horvat Natali – 1st

Cat. 3
Soloists up to 16 years
Zupancic Kosovinc T. – 1°

Cat. 4
Soloists up to 19 years
Córdova Hernández Alejandro – 1st

Cat. 5
Guitar Duo up to 15 years
Majstorovic – Peretic – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
VANDEBORGHT Antoon [B] – 1st
BOROS Zsofia [H] – 2nd
FREML Matej [CZ] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo without age limit
1st not assigned

Cat. 8
Guitar Ensemble, 4 or more elements
1st not assigned

Cat. 9
Guitar Trio/Guitar With other instrument(s)
Duo AgiLeo – 1st (ex-æquo)
Trio Folarte – 1st (ex-æquo)

 

2005

Cat. 1
Soloists up to 10 years
VOROZ Tomaz    1st

Cat. 2
Soloists up to 13 years
DEMSAR Jure     1st

Cat. 3
Soloists up to 16 years
CIBIZ Tanja     1st

Cat. 4
Soloists up to 19 years
FERLAN Marko    1st

Cat. 5
Guitar Duo up to 15 years
GRAFENAUER-POVSE – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
ZANATTA Mauro [I] – 1st
VANDEBORGHT Antoon. [B] – 2nd
GRGIC Mak [SLO] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo without age limit
FERLAN-GRGIC – 1st

Cat. 8
Guitar Ensemble, 4 or more elements
Kvartet ELLY’S – 1st

Cat. 9
Guitar Trio/Guitar With other instrument(s)
CAPPELLOTTO-SABBADIN – 1st

 

2004

Cat. 1
Soloists up to 10 years
LOZAR Ana – 1st

Cat. 2
Soloists up to 13 years
DEMSAR Jure – 1st

Cat. 3
Soloists up to 16 years
FAGGION Silvia – 1st

Cat. 4
Soloists up to 19 years
GREGO Sebastian – 1st

Cat. 5
Guitar Duo up to 15 years
NATALI-STERN – 1st

Cat. 6 – Enrico Mercatali Prize
Soloists without age limit
GARN Dietmar [D] – 1st
LARA Cesar [MEX] – 2nd
LAZBEC Mojca [SLO] – 3rd

Cat. 7
Guitar Duo without age limit
DUO BONFANTI – 1st

Cat. 8
Guitar Ensemble, 4 or more elements
DAS BEWOELKTE TRIO – 1st

Cat. 9
Guitar Trio/Guitar With other instrument(s)
TRIO NAHUAL – 1st